بازسازی و نوسازی ساختمان مسکونی و خانه های قدیمی ویلایی

بازسازی و نوسازی ساختمان چیست؟

بازسازی و نوسازی ساختمان دو کلمه ای هستند که از جهت معنی به نظرمشابه هم هستند ولی لازم هست تعریفی از این دو مفهوم داشته باشیم:

تعریف بازسازی ساختمان

بازسازی یعنی مجموعه فعالیت ها و اقدامات فنی برای زنده کردن و تدوام بخشیدن یک سازه یا ساختمان فرسوده و قدیمی . به زبان ساده تر یعنی تغییر دادن و عوض کردن هر چیزی در یک ساختمان یا بنا که احتیاج دارد تا تعمیر شود . مثل تعمیرات ساختمان ، تغییرات در نمای بیرونی ، اجرای دکوراسیون داخلی و …

تعریف نوسازی ساختمان

مجموعه ای از اقدامات که ساختار و تشکیلاتی جدید را جایگزین بافت یا بناهای قدیمی و فرسوده کرده و یا جلوه ای بسیار نو به آن می‌ بخشد. به زبان ساده تر به معنای نو کردن است، یعنی اقداماتی صورت بگیرد تا ساختارهایی جدید و تازه جای ساختارهای قدیمی را بگیرند. که به این امر تخریب و نوسازی هم می گویند.

دلایل و چرایی نیاز به بازسازی و نوسازی ساختمان؟

اکثر ما انسان ها نیاز به نو بودن و نو شدن را در درون وجود خود همیشه احساس می کنیم، بعد از یک مدت زندگی در محیطی با ظاهری ثابت و بدون تغییر احساس دل زدگی و خستگی در آن محیط را خواهیم داشت و در نتیجه نیاز به تغییر و تنوع داریم، یا اینکه از مکانی به مکان دیگر جابجا می شویم و عمل بازسازی و دکوراسیون را انجام می دهیم. فرقی نمی کند که این محیط آشپزخانه و اتاقی در منزل باشد یا دفتر کار و محیط اداری، پس به همین دلیل است که واژه بازسازی و نوسازی شکل گرفته است.

با توجه به اینکه معمولا ساخت و ساز یک خانه از ابتدا بسیار سخت تر و پر هزینه تر می باشد و از طرفی برخی از ساختمان ها با توجه به موقعیت و تعداد طبقات جهت تخریب و نوسازی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه و توجیه پذیر نیست. بسیاری از مردم جهان برای تغییر و تحول در محل زندگی خودشان به جای تخریب کلی و ساخت مجموعه ای جدید و نو ، اقدام به بازسازی ساختمان می نمایند.

بازسازی ساختمان و نیاز آن به تخصص و تجربه با اکیپ اجرایی متعهد و کاربلد

ضمنا علم و اطلاعات به روز کارشناسان علاوه بر تخصص و تجربه جنبه مشاوره ای برای کارفرمایان فراهم می کند و همچنین با انجام بازسازی می توان ارزش مالی ملک، خانه و واحد خود را بالاتر ببرید، و این امر خود یک سرمایه گذاری مطمئن هست چرا که علاوه بر بهبود وضع موجود برای زندگی در آن مکان با هزینه کارشناسی به ارزشی چند برابر بیشتر از مبلغ هزینه شده جهت بازسازی دست می یابیم. به گونه ای که برخی از سرمایه گذاران سرمایه خود را جهت خرید خانه های قدیمی و بازسازی و فروش به قیمت بالاتر آن می کنند.

خدمات شرکت pspteco در زمینه بازسازی ساختمان و خانه

 • بازسازی ساختمان قدیمی
 • بازسازی خانه کلنگی
 • بازسازی خانه فرسوده
 • نوسازی خانه قدیمی
 • بازسازی آپارتمان قدیمی
 • بازسازی نما
 • بازسازی ساختمان اداری
 • نوسازی خانه قدیمی
 • تعمیرات نمای ساختمان قدیمی
 • تعمیرات ساختمان و خدمات ساختمانی
 • بازسازی آشپزخانه قدیمی

هزینه بازسازی ساختمان چقدر است ؟ (برآورد هزینه های طراحی و بازسازی)

قیمت بازسازی خانه (هزینه بازسازی خانه کلنگی) بر اساس متر مربع با گستره بزرگی رو به رو است، به این دلیل که میزان تغییرات، متریال، اجزای به کار رفته، همچنین کیفیت و سطح کار در قیمت بسیار تاثیر گذار هستند. گاهی تغییرات جزئی است و گاهی آنقدر وسیع است که تمامی این موارد در تعیین قیمت تاثیر گذار خواهد بود.

نکته آخر اینکه در کدامیک از مناطق تهران قصد بازسازی داشته باشید در قیمت گذاری پیمانکاران و متخصصین بسیار تاثیرگذار است. چرا که متریال مصرفی در پروژه های مختلف متفاوت است .

اما سوالی که برای خیلی از شماها مطرح می شود این است که :

هزینه بازسازی خانه، ملک یا واحد من چقدر می شود؟ یا این که هزینه بازسازی چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه حدود قیمت بازسازی اولین کاری که شما میکنید این است که قلم و کاغذ بردارید و آیتم هایی که فکر می کنید نیاز به تغییر دارد را یادداشت کنید. در مرحله بعد با تماس با گروه عمران و معماری ریکو سازه کارشناسان ما با مراجعه حضوری رایگان به محل پروژه شما و بررسی آیتم به آیتم موارد مورد نیاز را برای شما شرح داده و طی یک فهرست برآورد قیمت تعمیر و بازسازی ساختمان، مبلغ را متناسب با مصالح مصرفی و نوع کیفیت کار نوشته و جمع تجمعی حدود قیمت بازسازی را با تلورانسی می دهد.

گاه بازسازی در سطح کم مثل بازسازی یک اتاق، آشپزخانه و … می باشد. گاه این بازسازی سطح وسیع تری را در بر می گیرد از جمله بازسازی سازه ، نوسازی کلیه تاسیسات از جمله تاسیسات مکانیکی و برقی و تخریب تیغه های داخلی و …

مراحل بازسازی ساختمان و نوسازی منزل و خانه های قدیمی ، اماکن اداری و تجاری

مراحل بازسازی و نوسازی خانه و ساختمان (۰ تا ۱۰۰ بازسازی) به صورت کلی به این ترتیب است که : 

 • با حضور مشاور در محل معین شده اندازه‌ گیری ها انجام خواهد شد .
 • بررسی وضع موجود و نیازهای پروژه و کارفرما .
 • صورت برآورد قیمت کارهای مطرح شده متناسب با نیاز کارفرما .
 • در انتها عقد قرار داد با مشتری، بیمه مسئولیت صورت خواهد گرفت و به ترتیب مراحل تخریب، عملیات اجرایی و تغییرات انجام می گیرد .

بازسازی ساختمان های قدیمی

بازسازی خانه های قدیمی و ساختمان تغییری است که می تواند بر ارزش مالی و ریالی ملک اثر گذاشته و آن را افزایش دهد، در بهترین حالت فضای کاربردی خانه را بهبود می بخشد. در ایران بازسازی ساختمان های قدیمی از گذشته تا به کنون کاری رایج بوده است و دلیل بزرگی هم دارد، چون که در گذشته مردم با مصالح متفاوتی مانند گاه کل، خشت و … خانه ها را بنا می کردند. بنابراین با گذشت زمان علاوه بر نیاز به بازسازی گاهی مجبور به تخریب و ساخت ملک از نو نیز می شدند. دلیلی بعدی استاندارد نبودن طراحی های داخلی ساختمان های قدیمی و عدم استفاده از مصالح با جنس مرغوب از جمله لوله کشی های ساختمان بوده که پس از گذشت مدت زمانی نیاز به بازسازی ساختمان از واجبات محسوب می شود.

بازسازی ساختمان های قدیمی در تهران

در تهران برخی واحد های ساخته شده حداکثر تراکم ساختمانی خود را ساخته اند و فرسوده شدن ساختمان و واحد صرفه اقتصادی برای تخریب و نوسازی ندارد، از طرفی با افزایش قیمت ها فروش ملک قدیمی و خرید ملک نوساز هزینه بسیار زیادی در بردارد، بنابراین مالکین با بازسازی واحد خود با هزینه ای به مراتب کمتر از مابه التفاوت خرید خانه نوساز می توانند به سلیقه خود واحدی که میخواهند دست یابند.

گاهی ساختمان ها، خانه های ویلایی دربست یا حیاط دار است که به دلیل مشکلات مشارکت در ساخت و شریک شدن زمین با دیگری مالکین تن به تخریب و نوسازی نمی دهند از طرفی با گذر زمان ساختمان نیاز به بازسازی سازه و بازسازی تاسیساتی دارد و معماری داخلی با طرح های روز معماری مطابقت ندارد در این موارد بهترین مورد بازسازی ساختمان به شیوه مدرن و امروزی است.

تیم اجرایی شرکت pspteco با کارشناسان خود در تمامی زمینه ها می تواند شما را در امر بازسازی ساختمان هایتان همراهی کند تا بازسازی خانه با هزینه کم و با سلیقه کارفرما انجام پذیرد.

بازسازی کامل یک ساختمان شامل چه مواردی می شود؟

مرحله تخریب خانه و ساختمان

دیوارها و قسمت هایی از خانه را که تصمیم دارید برداشته شود تا فضا دلباز تر و نور کافی برای فضاها تامین شود، و یا کف ساختمان به دلیل کمبود ارتفاع جمع آوری شود، در این مرحله شاید با دیوار های باربر ( حمال ) ساختمانی مواجه شوید که کارشناسان سازه ریکو می توانند در اجرایی بودن آن شما را راهنمایی کنند. پس اولین مرحله از مراحل بازسازی ساختمان مرحله تخریب می باشد .

مرحله بازسازی سازه و مقاوم سازی و سفت کاری

بعد از تخریب و جمع آوری نخاله ها به عبارتی لخت شدن سازه نوبت به بحث مقاوم سازی و تقویت سازه می گردد. که کارشناسان سازه با بررسی و پیشنهاد طرح های تقویتی به بازسازی سازه می پردازند.

در این مرحله زمان تصمیم گیری برای اضافه کردن دیوار ، اتاق ، انبار ، کوچک یا بزرگ کردن اتاق یا سرویس و …. می باشد. در نظر داشته باشید که با توجه به دیوارهای پیش ساخته ای که امروزه در ساخت و ساز آپارتمان ها و منازل به کار می روند به راحتی می توانید طرح های مورد سلیقه ی خود را انتخاب و پیاده سازی کرده و فرآیند مراحل ساخت ، زمان و هزینه زیادی نخواهد گرفت.

بازسازی و نوسازی تاسیسات

بعد از تغییر در دیوارهای داخلی ساختمان نوبت به بحث تاسیساتی می رسد. در واقع تاسیسات قلب ساختمان می باشد .

با توجه به اینکه لوله های آب سرد و گرم قدیمی از جنس لوله های گالوانیزه آهنی و لوله های سیستم گرمایش موتورخانه مرکزی از جنس لوله های سیاه می باشد بدلیل پوسیدگی نیاز به تعویض کل مسیر لوله کشی با لوله های p.p یا فشار قوی می باشد.

همچنین لوله های فاضلاب قدیمی در دو جنس چدنی و گالوانیزه می باشد که بهتر است با لوله های پلیکا جایگزین گردد تا در بحث تاسیسات مشکل ما برطرف شود.

کف سازی و ایزولاسیون

یکی از قسمت های مهم بازسازی و نوسازی مبحث ایزولاسیون صحیح سرویس ها و فضاهای دارای آب ریزی می باشد، چرا که بعد از بهره برداری به واحد های دیگر و دیوارها نم و رطوبت نرسد، در این مرحله بعد از کف سازی اولیه ایزولاسیون مناسب با فضا انجام می گردد.

سقف کاذب و دکوراتیو

سقف کاذب به دو صورت مرسوم کناف و رابیتس کاری قابل انجام است که جلوه ای ویژه به واحد می دهد و کمک ویژه ای در نورپردازی واحد به ما می کند.

کف سازی ساختمان – کف پوش و پارکت

پس از طی کردن مراحل قبل حالا نوبت مرحله کف سازی ساختمان خواهد بود. در این مرحله می توانید با استفاده از سنگ ها ، سرامیک ها و کف پوش ها و پارکت های بسیار متنوع در طرح های گوناگون، برای کف سازی اقدام کنید.

تعویض دربها و پنجره ها

درب های داخلی معمولا از بین درب های  hdf و mdf و ملامینه قابل انتخاب است در ضمن درب ورودی ساختمان در صورت امکان بزرگتر و از نوع ضد سرقت نصب می شود.

معمولا پنجره های واحدهای قدیمی به صورت تک جداره آلومینیومی یا آهنی می باشد که پرت حرارتی زیاد و عایق نبودن صوتی از معایب آن می باشد که برای رفع این موضوع از پنجره های دوجداره استفاده می شود.

انتخاب رنگ دیوار و سقف خانه

یکی از مراحلی که تاثیر زیاد و جلوه ای نو و چشمگیر به نمای داخلی ساختمان می دهد رنگ آمیزی دیوار و همچنین سقف می باشد. بهتر است از رنگ آمیزی جدید به جای رنگ همیشگی سفید استفاده کنید به این دلیل که در چیدمان و دکوراسیون امروزی سفید دیگر تنها رنگ مناسب برای دیوار و سقف ساختمان نیست.

استفاده از دیوار پوش یا کاغذ دیواری برای جلوه بیشتر خانه

پوشش های دیوار از نظر کاربرد و متریال تشکیل دهنده انواع مختلفی دارند مانند : دیوار پوش چوبی، دیوار پوش چرمی، سنگ، دیوار پوش سه بعدی و همچنین انواع کاشی و سرامیک که همگی می توانند بر اساس سلیقه شما به عنوان دیوار پوش استفاده شوند. مطابق با سلیقه و طرحی که در نظر گرفته اید می توانید جلوه ای ویژه و متفاوت به نمای داخلی ساختمان خود داده و از نوسازی ساختمان خود لذت ببرید.

قرنیز دیوار

پس از اتمام کار دیوار ها و کف اکنون نوبت قرنیز است. قرنیز نوار یا باندی است که در محل تلاقی کف با دیوار نصب می شود. قرنیز دیوار نیز از نظر نوع و جنس گوناگون هستند که می توان به مدل های سنگی یا سرامیکی و چوبی  یا  pvc اشاره کرد. قرنیز هم جلوه زیادی به محیط خانه می دهد. برای مثال وقتی در خانه ای ترکیب پارکت و کاغذ دیواری استفاده شده، حتما جای قرنیز خالی خواهد بود.

چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه

در نهایت بهتر است مبلغی را هم صرف خرید لوازم جدید برای دکوراسیون نو و تازه کنید. اگر چه بسیاری از افراد ترجیح می دهند که خودشان تزیین و چیدمان دکور خانه را به دست بگیرند اما، افراد زیادی هم وجود دارند که به دلایل مختلفی از جمله مشغله های کاری امروزی و عدم وجود زمان کافی و یا عدم توانایی و … ترجیح می دهند تا برای تغییر دکوراسیون به سراغ متخصصین این کار بروند. یادتان باشد که تطابق رنگ ها و اشکال در چیدمان یک محیط بسیار مهم و تاثیرگذار است.

از مزیت های این کار می توان گفت که طراح داخلی طبق سلیقه و بودجه شما گزینه های متنوعی از انواع تجهیزات و لوازم مانند مبلمان خانگی، پارچه ها و متریال ها و همینطور ایده های مختلفی را ارائه می کند و دسترسی به این اقلام را برایتان آسان تر می سازد و در نتیجه خانه و چیدمان حاصل از آن کاملا منطبق با شیوه و سبک زندگی و همینطور سلیقه شما خواهد شد و به دلیل آشنا بودن و تجربه کافی در این کار از کیفیت و دوام محصولات انتخابی مطلع است.

مزیت دیگر این است که در مورد انتخاب ها و علایق خود می توانید با طراح مشورت کنید تا در صورت منطقی بودن ایده هایتان آنها را عملی کرده و در محیط منزل و دکوراسیون قرار دهید.

برای تغییر دکوراسیون منزل و چیدمان وسایل پیشنهاد می کنیم با ما در تماس باشید و سپس اقدام به چیدن وسایل خود کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
اخذ مشاوره و اطلاعات