متاورس و  بلاکچین و بلاکچیر

ارز دیجیتال چیست؟

ارز در واقع همان پول رایج در کشور های دیگر است به جز کشور اصلی در واقع ما به عنوان کسی که در ایران زندگی می کنیم پول رایج مورد استفاده را ریال می دانیم؛اما اگر بنا باشد که با آمریکا و یا ترکیه داد و ستد انجام دهیم قطعا ارز آوری خواهیم داشت زیرا که پول رایج کشور امریکا که دلار است و ترکیه که لیر می باشد را وارد کشور کرده ایم.

کلمه ی ارز در زبان انگلیسی (بین المللی) با کلمه ی currency بیان می شود و ارز دیجیتال همان Digital currency است که در حالت ذخیره ی الکترونیکی است و به همین صورت هم انتقال می یابد و البته مبنای ارز دیجیتال صفر و یک می باشد.

مفهوم هایی مثل اوراق بانکی و یا سکه که در واقع واسطه های فیزیکی هستند و توسط دولت ها اداره و کنترل می شوند.

در مقابل ارز دیجیتال اصولا توسط خود مردم اداره می شود و تراکنش و نقل و انتقال آن به صورت لحظه ای و بدون هیچ مرزی بین تمام افراد می تواند انجام شود.

معمولاً تراکنش‌های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به‌صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است.

اصولا به پول های دیجیتال پول های غیر متمرکز نیز می گویند به این معنا که هیچ منبع مشخصی برای تولید این پول ها وجود ندارد.

ارز دیجیتال از کجا پیدا شد؟

این سوالی است که در این بخش با چگونگی پیدایش این موضوع پیشرفته و با ارزش به آن پاسخ می دهیم.

در سال 2008 میلادی یک مقاله ای در واقع مطلب مهمی منتشر شد که در مورد نوعی پول الکترونیک حرف می زد با نام ارز دیجیتال (bitcoin) که پژوهشگر این مقاله ساتوشی ناکاموتو بود که وی جرقه ای را زد که اقتصاد دانان را به بحث و چالش کشید.

نوعی ارز دیجیتال که می توانید بدون قطع کردن درختان برای چاپ اسکناس و استخراج از معادن برای ساخت شمش و سکه طلا و دیگر فلزات با ارزش پول غیر فیزیکی داشته باشید که به وسیله ی آن خرید آنلاین کنید و در اقساط نقاط دنیا پول جا به جا کنید و در آخر به نوعی سرمایه گذاری کنید.

تا اینجای کار مشکلی نیست و همه تقریبا جذب این سیستم شده اند، یعنی تمام کسانی از این موضوع آگاه شدند و به دنبال تازه ترین های انقلاب اقتصادی هستند خواستار داشتن ارز دیجیتال اند.

ارز دیجیتال را چه کسانی کنترل می کنند؟

ارز های دیجیتال کاملا بالعکس با پول های رایج که توسط دولت ها اداره و عرضه می شوند به هیچ عنوان تحت کنترل هیچ نهاد و انجمن و یا حتی اشخاص خاصی نیستند و در واقع یک شبکه است که توسط قوانینی خاص در قالب کد های برنامه نویسی که همه ی افراد نیز می توانند ببینند وجود دارد.

در واقع اگر اداره و کنترلی هم باشد این شامل توسعه دهندگان که همان برنامه نویسان داوطلبی است که وظیفه دارند نرم افزار این ارز دیجیتال را بهبود بخشند. استخراج کنندگان  که به آنها ماینر نیز گفته می شود که وظیفه ی اینها تراکنش و تایید انتقال ارز دیجیتال است. و در آخر نود های شبکه که دستگاه هایی هستند که به شبکه متصل می شوند و وظیفه ی ذخیره و حفظ کلیه ی جزئیات و تاریخچه ی تراکنش ها را بر عهده دارند.

در نتیجه ارز دیجیتال را نه کشوری، نه دولتی، نه گروه  و یا سازمان و افراد خاصی اداره نمی کنند و همان طور که مشخص است همکاری عده ای پیشرفت این موضوع را شامل شده است.

دستگاه استخراج ماینر

دستگاه استخراج ماینر و یا همان ماینینگ :

ماینر در واقع دستگاهی است که به شبکه متصل می شود و به وسیله ی الگوریتم های ریاضی به کشف رمز ارز ها می پردازد، در واقع رمز ارز یک محصول پردازش شده و البته رمز نگاری شده است که توسط ماینینگ ها استخراج می شود.

Miner در معنای لغوی به معنای معدن کار یا معدن چی می باشد و mining در اصطلاح به معنای استخراج کردن از معادن است که طبیعتا ماینر و ماینینگ در جهت تکمیل یکدیگر فعالیت میکنند.

در این صنعت یعنی صنعت ماینینگ به دستگاهی که به آن دستگاه استخراج ماینر می گویند نیاز است، و کار اصلی این گونه است که این دستگاه ها با سازو کاری مشخصی که از طریق الگو های ریاضیات رمز ارز ها را کشف و استخراج می کنند، است.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال و یا رمز ارز جایی است که اصولا خارج از شهر می باشد در نیروگاه ها و یا شهرک های صنعتی جهت استقرار دستگاه های استخراج رمز ارز می باشد.

شرایط اخذ جواز تاسیس ارز دیجیتال : تمامی افراد حقیقی و حقوقی (ایرانی یا غیر ایرانی) می توانند و در واقع مجاز هستند به دریافت ارز دیجیتال و یا رمز ارز و می توانند (در واحد خدمات وزارت صنعت ،معدن و تجارت  سامانه ای راه اندازی و به اعلام عمومی می شود به نام سامانه ی بهین یاب) در سامانه ی بهین یاب اطلاعات خود را کسب کنند.

تعاریف مورد نیاز جهت کسب جواز تاسیس ارز دیجیتال (ماینینگ)

جواز تاسیس:

جواز تاسیس سندی محسوب می شود بر اساس یک فرم پرسشنامه ایست که در خواست کننده صادر می گردد و این فرم نشان دهنده ی پیش بینی مقدار پتانسیل استخراج از اصطلاحا مزرعه به جهت تولید رمز ارز است. پروانه بهره برداری نیز در ادامه ی جواز تاسیس است و بر اساس این مجوز دستور کاری صادر می شود که نشان دهنده ی ظرفیت و میزان فعالیت در زمینه ی استخراج ارز دیجیتال را در یک جای مشخص مثلا شهرک صنعتی است.

 شناسه ی کسب و کار 

شناسه ای وجود دارد که از طریق سامانه ی کسب و کار به واحد مورد نظر داده می شود که البته بر روی دیگر مجوز های شما نیز درج می شود مثل مجوز ماینینگ و پروانه ی بهره برداری ماینینگ.

مدارک مورد نیاز جهت کسب جواز تاسیس ارز دیجیتال (ماینینگ)

برای اخذ جواز تاسیس ارز دیجیتال به مدارک زیر نیاز دارید.

برای اشخاص حقیقی

کپی کارت ملی و شناسنامه

برای آقایان کارت پایان خدمت

برای اشخاص حقوقی

مدارک هویتی (کپی کارت ملی و شناسنامه ) صاحبان امضا در شرکت

کارت پایان خدمت برای آقایان

کلیه ی مدارک ثبتی شرکت

هزینه ی صدور مجوز ماینینگ در ایران چقدر است؟

جهت اطلاع از هزینه های دقیق صادر کردن جواز تاسیس مزرعه ی ماینینگ و یا اخذ جواز تاسیس ارز دیجیتال نیاز است.

ابتدا مخارج صدور مجوز تاسیس به میزان نیم در هزار سرمایه ثابت طرح تان را و تا میزان حداکثر برابر 100 هزار تومان

مخارج صادر کردن پروانه ی بهره برداری

مخارج هر دوره ی جواز تاسیس و پروانه ی بهره برداری

اخذ جواز تاسیس ارز دیجیتال

هدف از دادن مجوز ماینینگ یا ارز دیجیتال چیست؟

تا قبل از دادن مجوز قانونی برای دستگاه ماینر تمامی ماینیگ و در واقع استخراج ها غیر قانونی و مهم تر از همه نامشخص بود ، اما این ایده ی اخذ جواز تاسیس ارز دیجیتال (ماینینگ) به افراد داده شود بسیار کمک کرد به شفافیت و روشن شدن میزان و چگونگی فعالیت در حوزه ی رمز ارز یا ارز دیجیتالی.

مدت اعتبار جواز تاسیس ارز دیجیتال (ماینینگ)

اصولا طبق قوانین اعتبار جواز تاسیس ارز دیجیتال (ماینینگ)  به مدت 6 ماه می باشد و البته زمانی که گزارشی مبنی بر پیشرفت فیزیکی در حوزه ی کاری طرح برای مدت شش ماه تایید شود (تایید توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت) سپس برای یک دوره ی جدید تمدید می شود..

ارز دیجیتال چگونه کار می کند ؟ خرید و فروش می شود؟

همان طور که می دانید ارز های دیجیتال شکل خاصی از پول می باشند و در بستر بلاک چین کار می کنند اما با توجه به این که نمونه های مختلفی از ارز های دیجیتال وجود دارد هر کدام بلاک چین ها را به صورت متفاوتی استفاده می کنند .

رمز ارز ها چگونه خرید و فروش می شوند؟

زمانی که شما قصد خرید و فروش رمز ارز ها را داشته باشید باید عملیات احراز هویت را انجام دهید. و سپس از طریق صرافی های آنلاین به خرید و فروش رمز ارز ها بپردازید.

نام ارز های دیجیتال بسیار مشهور

برخی از مشهور ترین ارز های دیجیتال را بشناسید:

بیت کوین bitcoin

اتریوم ethereum

زیکش Zcash

دش Dash

ریپل XRP

مونرو monero

چه تضمین و پشتوانه ای وجود دارد؟

یکی از پر تکرار ترین سوالات که اشخاصی که قصد اخذ جواز تاسیس ارز دیجیتال را دارند می پرسند در باره ی تضمین است که آیا ارز دیجیتال (bitcoin) هیچ پشتوانه و یا تضمینی دارد؟

پاسخ شما خیر است  هیچ چیزی پشتوانه ی (bitcoin) نیست.

اما سوالی هم ما می پرسیم آیا دلار و یورو و حتی ریال خودمان چه پشتوانه ای دارد ؟ منظور این ارز های فیزیکی که در دسترس هستند چه پشتوانه ای دارند ؟ بله پاسخ شما درست است هیچ چیز.

پول های بنیادی امروز که در دسترس ما وجود دارند قابل مبادله با طلا  و فلزات با ارزش هستند، و در واقع عموم مردم فکر می کنند که تمام این پول ها دارای پشتوانه ی این چنینی اند اما واقعیت این است که تنها 20% از این فلز با ارزش طلا وجود دارد و 80% باقی مانده اصلا وجود خارجی ندارد و بهتر این است که بدانید تماما به صورت یک قرار داد روی کاغذ است.

در نتیجه به لحاظ پشتوانه پول فیزیکی با ارز دیجیتال تفاوتی ندارند و همان هیچ چیز است.

از مهم ترین مزایای اخذ جواز استخراج  رمز ارز  این است که نیازی به این ندارد که برای خرج کردن آن از سازمان خاصی مثلا از بانک اجازه بگیرید.

بدون مرز بودن این ارز باعث شده است که بتوانند بدون هیچ محدودیتی تراکنش و نقل و انتقال را انجام دهند.

غیر متمرکز بودن آن به این معنا که منبع ندارد و قدرت بین همه ی افراد تقسیم شده است و اینکه از همه مهم تر توسط هیچ جا و هیچ شخص خاصی کنترل نمی شود.

قدرتی فوق العاده ای که دیگر در دست بانک ها نیست و به مردم رسیده است.

تعداد این واحد پولی محدود است و تنها 21  میلیون واحد است اما سیستم های بانکی می توانند به مقدار نامحدود چاپ پول نمایند و ارزش واحد پولی خود را کم و کم تر نمایند.

 با ذکر مثال : همان طور که اگر فلز طلا با ارزش است به دلیل نایاب و کم یاب بودن آن است و اینکه منابع طلا کاملا محدود است اما فلز آهن که قابل دسترس تر است بسیار کم ارزش تر از طلاست چون در حال حاضر منابع بسیار زیادی از آهن در دنیا وجود دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
اخذ مشاوره و اطلاعات